Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser Air Bridge- Faraday Kafesi Deneyi

Vetes Mühendislik > Kvaser Air Bridge- Faraday Kafesi Deneyi

Kvaser Air Bridge- Faraday Kafesi Testi

Video Transkripti:

 

Merhaba, Kvaser Air Bridge Light HS kullanarak yaptığımız kablosuz deneyin sonuçlarını göstereceğimiz bu videoya hoş geldiniz.

 

Deneyin amacı, iki Air Bridge ünitesinin görüş hattını engellediğinizde sinyal gücünde meydana gelen önemli azalmayı göstermektir. Bunu Faraday kafesi adı verilen metal bir kafes yardımıyla yapacağız.

 

Metal kafes, kablosuz sinyallerin geçmesini engelleyen bakır bir ağ ile kaplıdır. Kafesin içinde farklı frekanslardaki sinyal güçlerini ölçen bir spektrum analizörü bulunmaktadır. Deney iki farklı senaryodan oluşmaktadır.

 

İlk durumda, her iki Air Bridge ünitesi de metal kafesin içindedir.

 

İkinci durumda ise ünitelerden biri kafesin dışına yerleştiriliyor. Bu durumda bakır örgü ağ iki ünite arasında bir bariyer görevi görmektedir.

 

Her iki durumda da iki ünite arasındaki sinyal gücü Spektrum Analizörü ile ölçülür.

 

İlk durum için spektruma bakmaya başlarsak, Air Bridge’in çalıştığı frekans aralığını, yani 2,4 – 2,48 GHz’i içerdiğini görebilirsiniz. Birkaç net tepe noktası olmasının nedeni Air Bridge‘in kendi geliştirdiği protokoldür. İlk durumda, her iki ünite de kafesin içindeyken, en yüksek genlik -35,6 dBm’dir.

 

Şimdi ikinci durum için spektruma bakarsak, ilk durumla aynı frekans aralığını içerdiğini görebilirsiniz. Tepe noktalarının aynı yerde olmaması ve sadece iki tane olmasının nedeni de Air Bridge’in kendi geliştirdiği protokoldür. Hava Köprüsü ünitelerinden biri kafesin dışında olduğunda en yüksek genlik -40,5 dBm’dir.

 

Şimdi bu sonuçları nasıl yorumlayacağımıza bakacağız…

 

Bu deneyde, bakır ağ görüş hattını engellediğinde sinyal gücünde 4,9 dBm’lik bir azalma olur. Sinyal gücündeki bu azalma kablosuz bağlantı menzilini azaltacaktır. Kablosuz bağlantı menzilini etkileyen çeşitli faktörler olduğundan ne kadar olduğunu söylemek zordur.

 

Kvaser Air Bridge Light HS’nizden en iyi şekilde yararlanmak için, iki ünite arasında mümkün olduğunca açık ve engelsiz bir görüş hattına sahip olmak isteyeceksiniz.

 

Üniteler sağlamdır, sağlam bir alüminyum muhafaza ile korunurlar. Bu nedenle, kurulum sırasında kapsüllenmelerine gerek yoktur.

 

Bu videoyu izlediğiniz için teşekkür ederiz.

 

Unutmayın, radyo parazite karşı hassastır. Güvenlik açısından kritik ortamlarda arıza emniyetli sistemlere sahip olmanızı öneririz.