Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser CAN Temel Eğitimi – CAN

Vetes Mühendislik > Kvaser CAN Temel Eğitimi – CAN

Video Transkripti:

 

Bryan Hennessy: [00:00:02] Kontrolör Alan Ağı, CAN’ın açılımı ve ilk dersimiz bu. CAN’ın nerede kullanıldığına ve hangi endüstrilere ve uygulamalara uyduğuna dair birkaç slaytla başlayacağım. Yani birçok yerde kullanılıyor. Benim CAN ile ilk karşılaşmam olan NMEA 2000’den bahsetmiştim, ki bu aslında genel CAN endüstrisinin oldukça küçük bir bölümü, çok küçük. NMEA 2000, bir seri veri yolu RS-422 standardı olan NMEA 0183 adlı eski bir standardın devamı niteliğindeydi. CAN, NMEA 2000 için kullanılıyordu ve 2000 yılında piyasaya sürülmesi gerekiyordu ancak öyle olmadı, gerçekten yaygınlaşması 2003 ya da 04 yılını buldu.

 

Ağırlıklı olarak araçlarda kullanılıyor, burada otomatik araçlar var ama genel olarak araçlar. Araçlardaki elektronik kontrol üniteleri muhtemelen en fazla CAN kullanılan bölümdür. [00:01:02] Endüstriyel otomasyon, çoğunlukla CANopen protokolü ile çok yaygın kullanılır. Aslında bunun ne kadar büyük olduğunu ve buradaki fırsatları daha yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Çok fazla tıbbi ekipman. Medikal alanda faaliyet gösteren çok sayıda CAN müşterimiz var. Umarım bazılarınızın da vardır. Alex ve benim aşina olduğumuz J1939 ve diğer araç motorları ve kontrolleri var. Yani havacılık, robotik CAN için gerçekten büyük bir alan. Sonra bunu da ekledim. Bir makinenin bir makineyle konuştuğu her yerde, muhtemelen bu iletişim için CAN kullanılıyordur çünkü gerçekten uygun olduğu şey budur. Makine dediğimde elektronik sensör ya da sıcaklık sensörünü kastediyorum. Akıllı sensör kelimesini her gördüğünüzde, muhtemelen CAN’dir çünkü akıllı bunu gösterir. İçinde bir işlemci vardır ve muhtemelen CAN üzerinden dijital iletişim kullanıyordur. Yani [00:02:02] aptal bir sensörün veya ölçtüğü faktörle birlikte değişen analog bir dirence sahip analog bir sensörün aksine.

 

Bazı örnekler. En yaygın olanı. Muhtemelen sol üst köşedeki ECU. Sağ üst köşedeki Kvaser Memorator iki kanallı. Bunu da eklemek zorundaydım. Diğer bazı sensörler, bunlardan birkaçı eskiden çalıştığım denizcilik sektöründen, dümen açısı göstergesi. Dümen açısını bir CAN veriyolundan alıyor. Bu bir GPS pusulası olabilir. Bunlar oldukça güzel. CAN üzerinden çalışırlar ve içinde iki GPS sinyali ve iki GPS anteni vardır. Birbirinize bu kadar yakın olduğunuzda GPS o kadar doğrudur ki, bu iki antenin bu kadar uzakta olduğu yerde hesaplamalar yaparak, saklanmanızın tam olarak ne olduğunu belirleyebilir. Bu yüzden buna GPS pusulası diyorlar. Motorlar, step motorlar çok fazla CAN kontrollüdür, akıllı motorlar. Bu, GPS ve bir dizi başka [00:03:02] şeyin içine yerleştirildiği bir rüzgar sıcaklığı sensörü olabilir. Yani bu genel olarak, yine denizcilik endüstrisinde CAN üzerinden bağlanır.

 

Yani burada CAN ve önceki slayttaki bileşenlerden bazılarının gerçekten çalışabileceği bazı gerçek uygulamalarımız var. PACCAR kamyonu, ki onlarla çalıştığım dönemde üzerinde yoğun olarak çalışmıştım. Pek çok farklı ağır ekipman CAN kullanıyor. Etrafta gördüğünüz asansörler ve bunun gibi şeyler CAN’ın büyük kullanıcılarıdır. Elbette otomobil, CAN’in başladığı ve en çok kullanıldığı yerdir. Yukarıda otomatik çim biçme makinesinin küçük bir resmini buldum. Oldukça fazla CAN kullanıyorlar. Sonuncusu, Sylvia’nın da belirttiği gibi, gerçek kontrol, yüzey kontrolleri ve bazı yüksek hızlı savaş jetleri için de kullanılıyor. Yani çok güvenilir ve bu gibi oldukça ciddi uygulamalarda kullanılabiliyor.