Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser CAN Temel Eğitimi – Fiziksel Katman Özellikleri

Vetes Mühendislik > Kvaser CAN Temel Eğitimi – Fiziksel Katman Özellikleri

Video Transkripti:

 

Bryan Hennessy: [00:00:00] Yani fiziksel katman özellikleri. Şimdi bunun hakkında konuşacağız. Fiziksel katman hakkında çok daha fazla ayrıntıya gireceğiz ve sonra veri bağlantısına geçeceğiz.

 

Yani CAN_Low/CAN_High. Her CAN sistemi sadece iki kablodan oluşur. CAN ağında sadece iki kablo vardır ve bunlara CAN_Low ve CAN_High denir. Bunlar en genel isimlerdir. Farklı endüstriler bunlara farklı şeyler diyebilir. NMEA’da sanırım bunlara biraz farklı isimler veriyorlar, ancak bunlar benim kullanacağım en yaygın isimler, CAN_Low ve CAN_High.

 

Orijinal olarak DeviceNet tarafından tanımlanan bir CAN veri yolunun yapısı hakkında konuşacağız. Şartnamede, bir CAN veri yolunun yapısını tanımlayan en kapsamlı şartnameye sahiptirler. Bit bazlı arbitrasyon büyük bir konudur. Diferansiyel sinyalleşmenin üzerinden geçeceğim. Herkesin tek uçlu sinyalleşmenin aksine diferansiyel sinyalleşmenin ne olduğunu anladığından emin olmak istiyorum çünkü CAN bunu kullanıyor. Daha sonra, [00:01:00] diferansiyel sinyalleşmenin aksine toprak referansına ölçümden bahsedeceğim.

 

Bu, bir CAN ağının ne kadar basit olduğunu göstermek için yaptığım bir slayt. Üzerine dört ECU astım. İki tane olabilir. Üç de olabilir. 50 tane olabilir. Ekran olabilirler, sensör olabilirler, her şey olabilirler. Tartışmanın iyiliği için onlara ECU diyorum. Bir CAN ağı bundan ibarettir. Bu kadar basit. Bu CAN ağı içinde iki kablo ya da mühendislerin çoğunlukla adlandırdığı iki düğüm vardır: CAN_Low ve CAN_High, nokta, konunun sonu, her ikisi de 120 Ohm olan iki sonlandırıcı ile olan şey budur. Gerçekten bu kadar basit.

 

Şimdi, NMEA 2000 standardı gibi bazı farklı standartlarda faz nötr ve toprak da bunlarla birlikte taşınır. NMEA faz ve toprağa sahip olmak istedi. İşte benim NMEA ağım. Bunlar sadece pahalı paketlerdeki dirençler ve CAN_Low ve CAN_High boyunca [00:02:00] 120 Ohm, hepsi bu. Bu benim ana kablom ve bunlar da saplama kablolar. Hepsi bu kadar. Bu, veri gönderen canlı bir CAN ağı.

 

Yani, eğer istersem buraya başka bir şey bağlayabilirim, sadece takıp gidebilirim. Mesele şu ki, orada beş kablo var çünkü NMEA 2000, CAN_Low ve CAN_High ile birlikte faz nötr ve toprağı göndereceğimizi söylüyor. Diğer standartlar cihazlara CAN ağı üzerinden değil başka bir yerden güç verebilir veya diğer standartlar cihazlara nasıl güç vereceğinizi kapsamayabilir, örneğin J1939’da cihazlara güç vermek için herhangi bir hüküm yoktur, bu başka bir yerde yapılır, ancak bu sadece uygulamaya bağlıdır.

 

Bir CAN ağının fiziksel katmanının özeti. Yine, aynı iki kabloya bağlı birden fazla cihaz ile ana ve ara kablo [00:03:00]. Her iki uçta sonlandırıcılar, 120 Ohm. Diferansiyel sinyalli iki telli ağ. Bu konuya daha sonra gireceğim ve bit bazlı tahkime geldiğimizde size daha fazlasını göstereceğim. Farklı kablolar, farklı ölçüler, ana kabloda farklı bağlantılar, ara kablolarda farklı bağlantılar. Bunlar farklı endüstriler tarafından veri hızına bağlı olarak belirlenir.

 

Bu yüzden, uzun yıllar boyunca öğrettiğim NMEA 2000, hızın ne olduğu konusunda çok spesifiktir. Her zaman saniyede 250 kilobittir. Her zaman maksimum ana kablo ve maksimum saplama kablosu, maksimum altı metrelik bırakma kablosu. Bunlar NMEA 2000’de belirtilen şeylerdir. NMEA 2000’i J1939’a karşı incelemek ilginçtir çünkü NMEA 2000, bir tekneye istediği zaman farklı cihazları [00:04:00] takıp çalıştırabilmek ve bunun güvenilir olmasını isteyen endüstri için CAN’ı kullanmaya çalışmaktadır. Bu, herhangi bir standartla yapılması çok zor bir şeydir.

 

Oysa J1939’da mühendisler bir araçta, genellikle bir kamyonda, bir ağ tasarlar ve daha sonra bunu haftalarca, aylarca ve mümkün olan her farklı açıdan kapsamlı bir şekilde test eder ve daha sonra bunları farklı araçlarda 5000, 10000, 100.000 kez aynı şekilde yeniden üretirler. Çok test edilmiş, çok güvenli ve hepsi birbirine çok benziyor. CAN’in bu iki uygulamasına bakıp “Vay canına, arada büyük bir fark var” diye düşünebilirsiniz. Aradaki fark, bir kamyonda teknede olduğundan çok daha güvenilir olmasıdır. Bunu size deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim, çünkü CAN ağı gibi karmaşık bir şeye sahip olan herhangi bir sektörde tak-çalıştır terimini kullanmak bana göre çok tehlikelidir. Bunu yönetim kurulundayken NMEA’ya [00:05:00] açıkça belirttim ve bunu yaparak hiç arkadaş edinmedim çünkü NMEA 2000’i tak ve çalıştır olarak tanıtmak için çok para harcadılar ve bu mesajla alınan müşterilerin algılarını değiştirmeye çalışmak birçok insana çok paraya mal oldu. Ama bu tamamen başka bir hikaye.

 

Fiziksel katmana gelince, yine hatırlanması gereken en önemli şey ağ üzerinden 1’leri ve 0’ları almasıdır, nokta. Onun işi budur.