Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser CAN Temel Eğitimi – Giriş

Vetes Mühendislik > Kvaser CAN Temel Eğitimi – Giriş

Kvaser CAN Temel Eğitimi

Video Transkripti:

 

Bryan Hennessy: [00:00:05] Ben Bryan Hennessy. Yaklaşık üç yıldır Kvaser‘de çalışıyorum. Geçmişte tasarım mühendisi, elektrik mühendisi, iletişim sistemleri, bilgisayar çipi üreticisi için uygulama mühendisi olarak görev aldım ve daha sonra birkaç yıl, on yıl boyunca kendi işimi yürüttüm. Denizcilik endüstrisi, Ulusal Deniz Elektroniği Birliği ile çalışırken NMEA 2000 aracılığıyla CAN ile tanıştım ve NMEA için CAN’ı öğretmek üzere işe alındım. Sonra işten ayrıldım ve J1939 ve CAN ile çalıştığım PACCAR Teknik Merkezi’ne gittim ve yaklaşık üç yıl önce söylediğim gibi Kvaser beni oradan işe aldı.

 

Yakın zamanda bir araya getirdiğim bir sunumum var [00:01:05] ben buna CAN’in gizemini ortadan kaldırmak diyorum. Sunuma gireceğim ve hakkında konuşacağım, umarım bu sunum eğitime yeni bir yaklaşımdır ve çoğunuz için yeni bilgilerdir. Oldukça basit ama bence pek çok kursta gözden kaçan bilgiler ve nedenini konuya girdiğimizde anlatacağım ve umarım bazılarınızı aydınlatır.

 

Sanırım bugün üç farklı sunum yapacağız. İlki, dediğim gibi, CAN Temelleri olacak. Aslında Kvaser ürünleriyle ilgili değil. Bu sadece genel olarak CAN ile ilgili. Bu sadece bir CAN Temel teknik eğitimi. Daha sonra Kvaser ürünleri ve daha spesifik konular hakkında konuşacağız ve ardından Sylvia ürünler hakkında tanıtım yapacak ve bir ortak olarak Kvaser ile çalışma hakkında birçok bilgi verecek. Umarız bu sizin için gerçekten güzel bir gün olur.

 

İlgilenen veya daha sonra benimle bu konuda konuşmak isteyen olursa, bunun ötesine geçen ek teknik eğitimim var. Ayrıca tüm iş ortaklarının, müşterilerinize eğitim ve sunumlar yapmak, sizlerle, müşterilerimizle fuarlarda buluşmak, ürünlerimizi satmanın teknik yönleri üzerinde sizinle çalışmak ve çoğunlukla teknik olmak üzere her türlü teknik ticari konuda müşterilerle çalışmak için hazır olduğumu bilmelerini isterim. İşle ilgili konularda yardımcı olmaları için satış elemanlarının çoğuna güveniyoruz, ancak burada hepimiz işleri karıştırıyoruz.

 

Böylece biraz geçmişimden, CAN’i nasıl öğrendiğimden bahsettim ve sanırım insanlara bu konuda biraz bir şeyler öğretmek için nitelikli hale geldim. Şimdi sunumuma başlayacağım.

 

[00:03:05] Sanırım kartlarım dağıtıldı, bu nedenle takip soruları için e-posta iyi olur veya biz konuşurken aklınıza gelirse lütfen söyleyin. Sylvia’nın daha önce söylediği gibi, bunun çok interaktif olmasını istiyoruz. Hepinizden, sizin benden öğreneceğiniz kadar ya da belki daha fazla şey öğrenmek için buradayım. Öğrenmek istiyorum ve eğitimlerimi, kurslarımı ve ürünleri sunuş şeklimi, Sylvia’nın da dediği gibi, bazen aynı müşterilere ama çoğunlukla iş ortaklarımıza sunduğum her seferinde iş ortaklarımıza faydayı arttıracak şekilde değiştirmeye devam etmek istiyorum. Benim unvanım Teknik İş Ortağı Yöneticisi, daha çok bir eğitmenim ve onlarla birlikte çalışıyorum ve elbette iş ortakları için yaptığımız her şeyi tamamlamak için Kvaser satışlarıyla birlikte çalışıyorum.

 

Gündemle ilgili olarak, Kontrolör Alan Ağı – Basitçe, CAN ağı nedir, fiziksel açıdan neye benziyor, kablolama konektörleri, bu tür şeyler. [00:04:05] Böylece bir CAN ağına dokunup hissedebilir ve ona aşina olabilirsiniz, yani hiç de gizemli değil. Masamın üzerinde canlı, dağınık bir CAN ağı var ve üzerinde veriler var ve bu verileri sizi eğitmek ve bu verilerin ne anlama geldiğini göstermek için kullanacağım. Umarım gün bitmeden bu verileri parçalara ayırma konusunda kendinizi çok rahat hissedersiniz ve kablodaki voltajlardan iletilen verilere kadar her şeyi gerçekten anlarsınız ve bunu okuyarak oradaki boşlukları tamamen doldurmuş olursunuz.

 

Dolayısıyla, iletişim katmanları önemli bir kavramdır. Daha sonra Protokol Kümesine geçeceğiz. Bunlar pek çok insan için korkutucu terimlerdir. Benim için, bir mühendis olarak bile, korkutucu terimlerdi. Umarım bu sabahtan sonra göz korkutucu olmayacaklar. Çok iyi anlaşılacaklar.

 

CAN Temelleri, CAN’ın özü olan ve onu güzel ve güçlü kılan bit-odaklı tahkim. Daha sonra fiziksel katman özellikleri. Bir CAN veri yolunun yapısı [00:05:05] burada yazıyor. Aslında slaytta bunu bir CAN çerçevesinin yapısı olarak değiştirdim. Bu slaytı da değiştirmeliyim. Daha sonra tahkim ve tahkim alanının farklı türleri, tahkimin ne olduğu hakkında konuşacağız. Yine, çerçeve yapısı burada. Daha sonra verilere geçeceğiz, CAN’ın gerçekte aktardığı şey verilerdir, CAN’ın tüm amacı budur. Eğer veriyi aktarmazsanız, gerisi sadece ek yüktür. Bu yüzden veri hakkında konuşacağız ve veriyi nasıl göreceğimizi ve veriyi nasıl parçalara ayıracağımızı ve ham veriden gerçek sinyalin ne olduğunu ve neden veri yolunda olduğunu, amacının ne olduğunu anlayacağız.

 

Daha sonra Kvaser yazılım ürünlerinden bazıları hakkında biraz bilgi vereceğim. Turumuzda gördüğünüz gibi, ya da bazılarınız, daha önce personelimizin çoğunun yazılım olduğunu düşünüyorum ve bu biraz ironik çünkü biz hiç yazılım satmıyoruz. Sadece donanım satıyoruz. Ancak yazılım hepinizin bildiği gibi son derece önemli. [00:06:05] Donanıma daha yakın olan çalıştığımız seviyede bile, ortaklarımızın çoğunun, ATI ve diğerlerinin sağladığı uygulama yazılımı olan uygulama yazılımı üzerinde çalışmak önemlidir. Bu yüzden bağlantıları orada kuracağız.

 

Sunum sırasında bu tıklamayı birkaç kez göreceksiniz. Tüm bunları desteklemek için web sitemizde harika şeyler olduğunu vurgulamak istiyorum. Ara sıra oraya gideceğim ve CAN’i daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için burada size göstereceğim bazı şeyleri web sitemizden nereden indirebileceğinizi göstereceğim. Tekrar ediyorum, bunların hepsi ücretsiz.