Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser- t Programlama- CAN Gateway Veritabanı

Vetes Mühendislik > Kvaser- t Programlama- CAN Gateway Veritabanı

Kvaser- t Programlama- CAN Gateway Veritabanı

Bu örnek için size sağladığımız CAN ağ geçidi veritabanı dosyasına hızlıca bir göz atalım.

 

Ecu1 ve Ecu2 olmak üzere iki CAN mesajı tanımlanmıştır. Bu mesajların her birinde birkaç sinyal vardır. Yapacağımız şey, kanal 1 Ecu1’den gelen bir mesaj gördüğünde, Ecu1’deki bazı sinyalleri çıkarmak, bu değerleri almak ve bunları Ecu2’nin bir CanMessage’ına eklemek ve CAN kanal 2’ye göndermektir.

 

TRX’e geçelim ve size nasıl çalıştığını göstereyim. İşte mevcut CAN ağ geçidi t kodumuz. Projemize bir CAN veritabanı dosyası ekleyerek başlayalım, projemize sağ tıklayıp bir veritabanı ekleyelim, sizin için sağladığımız veritabanını seçelim ve projemize eklendiğini görebilirsiniz. Ve Ecu’lara veya mesajlardan herhangi birine CanMessage alt çizgi mesaj adı (CanMessage_ECU2) olarak atıfta bulunarak referans verebiliriz. Şimdi devam edip Ecu2 için bir değişken oluşturacağız, buna Ecu2 diyeceğiz, küçük harf ecu2.

 

CAN kanalı 1’de ECU1 mesajı aldığımızda, bu bloğa atlamak istiyoruz. Yapmamız gereken şey ön filtre koymaktır, böylece bir veritabanı dosyasından CanMessage kullandığınızda, bir veritabanı dosyasına başvurduğunuzda CanMessage’dan önce ön filtre kullanmanız gerekir.

 

NOT: Kvaser İpucu

Ön filtre yalnızca datalogger donanımı kullanılırken mesaj kancalarında kullanılabilir. Mesaj kancanıza prefilter anahtar sözcüğünü eklemek, kanca kodunun datalogger’ın yapılandırmasında tanımlanan tetikleme koşullarından önce değerlendirilmesine neden olur.

 

Devam edin ve işlemler için önceki videomuzu silin ve ecu2.Switch1.Raw diyeceğiz, yani bu sinyalin ham biçimi eşittir (=) this.Ecu1_Switch1.Raw.

 

Yani burada yaptığımız şey, bununla referans alıyoruz, ECU1’i aldığımız CanMessage’a referans veriyoruz, Ecu1_switch1 sinyalini, ham formatı alıyoruz ve bunu Ecu2’nin Switch1’inin ham formatına uyguluyoruz.

 

Devam edelim ve bunu birkaç sinyal için daha yapalım. Ecu2 CanMessage üç sinyalimiz var, yani Ecu1 CanMessage sinyallerine ayarlanmış bir Switch1, Switch2 ve Sensor1’imiz var. Ve bunları ayarladıktan sonra ecu2’ye canWrite yapabiliriz.

 

İşte CAN Veritabanı dosyasını t kodunuza bu şekilde uygularsınız. Yine, sinyaller değişirse veya veritabanında kimlikler değişirse kodun yeniden kullanılmasına izin verir, hala aynı veritabanını alırız, bu nedenle bize biraz esneklik sağlar ve ayrıca t betiğimizin okunabilirliğine katkıda bulunabilir.

t Programlamaya Giriş kursunun 6. Modülü, TRX programının adım adım anlatıldığı bir bonus videodur.

 

TRX’in düzenini, bir projenin nasıl oluşturulacağını, nasıl derleneceğini ve programlarınızı bir cihaz üzerinde nasıl test edeceğinizi öğrenin.  Judson Brundage’ın kursu, bir demo CAN ağ geçidi projesi oluşturarak bu adımları keşfetmenize yardımcı oldu, ancak bu basit yol gösterici, bir t programı oluşturmanın temel iş akışını yoğunlaştırır ve vurgular.