Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser- t Programlama- CAN Mesaj Yapıları

Vetes Mühendislik > Kvaser- t Programlama- CAN Mesaj Yapıları

Kvaser– t Programlama- CAN Mesaj Yapıları

 

Kanal 1’den mesajları alıp kanal 2’ye yazarak ve kanal 2’den mesajları alıp kanal 1’e yazarak bir CAN ağ geçidi görevi gören bir t betiği oluşturduk. On start ve on stop bloklarının, on CanMessage kancalarının ve değişkenler bloğunun üzerinden geçtik. Ama şimdi yapılara bir göz atalım ve bu modeli biraz değiştirelim. Yapacağımız şey, t kodumuzun yalnızca kanal 1’den kanal 2’ye mesaj göndermesini sağlamaktır. Bunu eğer bu mesajların kimliği x100 ise yapmalıyız. X100’ü bloktan hemen önce parantez içine (0x100) alarak yapabiliriz. Diyelim ki bu mesajı x100 CAN ID’si ile aldığımızda ID’yi 200 olarak değiştirmek istiyorsunuz. Biz de bir baytlık veriyi değiştirmek istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız?

 

Bu mesajı kullanırız, bu mesaj bir yapıdır. Bir CanMessage yapısıdır, bu nedenle ID’den (this.ID) sonra bir nokta koyarak ve 0x200’e ayarlayarak ID’ye erişebiliriz. Ayrıca this.data (0xff) ile değişecektir. Böylece birkaç satır kodla bir yapıya erişebilir, üyeleri değiştirebilir ve ardından yeni bir kanala geri yazabiliriz.

 

Kvaser’in t Programlamaya uygun ürünlerini incelemek için tıklayınız.