Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Kvaser- t Programlamaya Giriş

Vetes Mühendislik > Kvaser- t Programlamaya Giriş

t Programları (veya komut dosyaları), Kvaser cihazınızı istediğiniz şekilde özelleştirmenize olanak tanıyan, geliştirmesi kolay programlardır. Bu kursta, t programlama geliştirme ortamını tanıtılıyor ve komut dosyanızı oluştururken size yol gösteriyor.


TRX’e bir giriş yaparak başlayalım. TRX, Kvaser’in t komut dosyalarının oluşturulmasına yardımcı olan bir IDE veya “entegre geliştirme ortamı” dır. TRX şunları sağlar:


  • T komut dosyanızın yazılması ve düzenlenmesi,
  • İnsan tarafından okunabilir t komut dosyasını, Kvaser cihazının yürütmesi için açık talimatlara derlemek ve t komut dosyanızda hata ayıklama.

Bir t komut dosyası ile ilişkili üç tür dosya vardır:


  • t komut dosyası, Kvaser cihazının yürütmesi için komutlar içeren, insan tarafından okunabilir bir metin dosyasıdır.
  • t proje dosyası, ayar seçeneklerini ve CAN veritabanı dosyası gibi ilgili dosyaları tutan t komut dosyasının bir üst öğesidir.
  • Derlenmiş t komut dosyası veya program dosyası, t komut dosyasını derledikten sonra oluşturulan bir ikili veya bilgisayar talimatlarıdır. Derleyiciyi insandan makineye bir çevirmen olarak düşünebilirsiniz

Sizi IDE’de hızlı bir tura çıkaracağım, son derece yararlı bulduğum birkaç özellik de dahil olmak üzere temel bilgileri ele alabiliriz.


Dosya ve düzenle gibi kendi kendini açıklayan düğmeler bulacaksınız. Dosya tercihleri IDE ayarları altında gizlenen bir otomatik tamamlama onay kutusu bulacaksınız. Bu benim favorilerimden biri. Çünkü ne yazmak üzere olduğumu anlıyor ve benim için otomatik olarak dolduruyor. Proje seçimi, yeni bir proje oluşturma, bir projeyi açma ve bir projeyi kaydetme seçeneklerini içerir. Son iki seçenek ise txe dosya detaylarını ve proje seçeneklerini görüntülemektir.


Proje seçeneklerini seçelim. Bir .txe dosyasına t komut dosyasını dahil etme, onu şifreleme yeteneğine dikkat çekmek istiyorum.

Şimdi .txe ayrıntılarını görüntülemeye geri dönelim. Bize derleyici sürümü ve tarih kodu boyutu dahil olmak üzere derlenmiş t scriptimizin özelliklerini gösterir. Bu sekmeye tıklarsak kaynak kodunu görebiliriz. Yani bu .txe dosyasını bir meslektaşımıza verirsek, kaynak koda erişebilir.


Çalıştır seçimi t scriptinizi derlemenizi ve programı çalıştırıp durdurmanızı sağlar. Yardım seçimi size Kvaser‘in t dili ve tamamlayıcı yazılımı için kaynaklar sunar. T betiğini daha fazla keşfederken referans için t dili kılavuzunu açmanızı öneririm.


T script editörü TRX’in orta kısmında yer alır. Burası hepimizin senaryomuzu ya da talimatlarımızı yazdığımız yerdir. t proje dosyası ve ilişkili dosyalar, editörün sağ tarafında bir ağaç görünümünde yer alır. Ve en altta bir çıktı ekranımız var. ‘Build’ sekmesi altında t komut dosyası derlememizin sonuçlarını göreceğiz – başarılı ya da başarısız olsun – ve başarısızlıkları da içerecek. Aygıt çıktısı altında, Printf işlevlerini göreceğiz.