Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

10BASE-T1S

Vetes Mühendislik > 10BASE-T1S

10BASE-T1S nedir ?

10BASE-T1S, IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) tarafından Otomotiv Ethernet’in standartı olarak geliştirildi; bu standart, tek çift fiziksel katman üzerinden 10 Mbit/s bant genişliği sunar.

10BASE-T1S, her düğümün tek bir kabloya bağlandığı çok noktalı bir yapı kullanır. Bu, bir anahtarın gereksinimini ortadan kaldırır ve daha az kablo kullanımını sağlar. Her kablo yalnızca dört çift telli tipik Ethernet kablolamasında kullanılan dört çift yerine bir çift tel kullanır. Bu bağlantı Şekil 1’de gösterilmiştir. Standart, en az sekiz düğümün bağlanabileceğini belirtir, ancak çok daha fazlası mümkündür. Ayrıca her düğüme 10 cm’lik sapmalarla birlikte 25m’lik bir veri yolu uzunluğu belirtir. Tüm düğümler 10 Mbit/s bant genişliğini paylaşırlar. 

10BASE-T1S Kablo bağlantısı örneği

Şekil 1

 

  • 10: İletişim hızını ifade eder. Bu standard, 10 Mbps (Megabit per second) iletişim hızını destekler.
  • BASE: Bu, “baseband” iletişim türünü belirtir. Baseband iletişimde, iletişim hattı tek bir frekansta kullanılır ve veriler dijital olarak iletilir.
  • T1: Bu, tek bir veri çiftini ifade eder. Yani, veri iletimi için sadece bir çift telli kablo gerektirir.
  • S: Bu, “Single” anlamına gelir ve standartta tek bir çift telli kablo kullanıldığını belirtir.

10BASE-T1S neden kullanılır ?