Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

hello@youremail.com
+1234567890

Giriş, CAN-BUS Hattı

Vetes Mühendislik > Giriş, CAN-BUS Hattı

CAN-BUS Hattı

 

CAN-BUS hattı yayın tipi bir veri yoludur. Bu, tüm düğümlerin tüm iletimleri “duyabileceği” anlamına gelir. Sadece belirli bir düğüme mesaj göndermenin bir yolu yoktur. Tüm düğümler değişmez bir şekilde tüm trafiği alacaktır. Ancak CAN donanımı, her düğümün yalnızca ilgili mesajlara tepki verebilmesi için yerel filtreleme sağlar.

 

Modüller veri yoluna kablolu olarak bağlanır. Eğer sadece bir düğüm veri yoluna ikili sistemde 0 yönlendiriyorsa, 1 ileten düğümlerin sayısına bakılmaksızın tüm veri yolu bu durumdadır.

 

CAN standardı dört farklı mesaj türü tanımlar. Mesajlar, veri yoluna erişimi kontrol etmek için akıllı bir bit-odaklı tahkim şeması kullanır ve her mesaj bir öncelik ile etiketlenir.

 

CAN standardı ayrıca hata işleme ve sınırlama için ayrıntılı bir şema tanımlar ve bu şema ‘CAN Hata Yönetimi’ bölümünde daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 

Bit zamanlaması ve saat senkronizasyonu bu materyalin 7. Bölümünde ele alınmıştır. Ayrıca CAN veri yolu parametrelerini ve kayıt ayarlarını hesaplamak için kullanabileceğiniz bir bit zamanlama hesaplayıcısı konusuna da değineceğiz.

 

CAN, bazıları burada açıklanan farklı fiziksel katmanlar kullanılarak uygulanabilir (bkz. ÜNİTE 4: CAN Fiziksel Katmanı) ve kullanımda olan oldukça fazla sayıda konektör tipi vardır (bkz. ÜNİTE 6: CAN Konektörleri). Ayrıca bir mesajın ayrıntılarıyla ilgilenenler için bir dizi osiloskop resmi (bkz. ÜNİTE 5: Osiloskop Resimleri) sunuyoruz.